Sadzenie roślin

Sztuka sadzenia roślin nie ogranicza się jedynie do umieszczenia odnóżek czy nasion w ziemi. Jest to proces, który powinien rozpoczynać się od odpowiedniego doboru gatunku roślinności, w tym nie tylko pod kątem jej walorów estetycznych, ale i warunków panujących w ogrodzie. Na wzrost roślin ma bowiem wpływ m.in. rodzaj gleby i poziom nasłonecznienia danego miejsca. Ponadto niezwykle istotne jest także odpowiednie przygotowanie podłoża pod sadzonkę, czyli odchwaszczenie ziemi czy usunięcie z niej kamieni. Przy sadzeniu roślin pod uwagę należy wziąć także okres wegetacji, który różni się w zależności od gatunku. Chcąc osiągnąć jak najlepsze efekty wzrostu, należy zadbać również o regularne podlewanie zieleni lub zainstalowanie odpowiedniego systemu nawadniania w ogrodzie.

Zachęcamy Państwa do skorzystania w tym zakresie z pomocy profesjonalistów. Nasza firma od kilku lat współpracuje z gospodarstwem ogrodniczym KAPIAS oraz szkółką bylin PARCHAŃSCY. Podczas zakupu wybieramy roślin o dużej liczbie równomiernych przyrostów oraz zdrowym systemie korzeniowym. Nie tylko zasadzimy, ale i z chęcią zaplanujemy dla Państwa atrakcyjny układ roślinności w ogrodzie, parku czy na pasach zieleni.  Poniżej znajdą Państwo krótką charakterystykę poszczególnych grup roślin, które zasadzamy. W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt.

Rośliny jednoroczne jest to grupa roślin zielnych, których cykl rozwojowy przebiega w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego. Ich nasiona stanowią jednak część trwałą, niezamierającą, dzięki czemu są one w stanie ponownie wzejść. Niestety rośliny jednoroczne pomimo wielu swoich zalet tracą ostatnio na popularności. Związane jest to koniecznością ich corocznego wysiewania oraz z ograniczonymi możliwościami ściółkowania.

Rośliny jednoroczne są mniej podatne na choroby, występują w szerokiej palecie barw i stanowią świetnie uzupełnienie pustych miejsc w ogrodzie. Dzięki temu, że zamierają co roku, możemy stosować je jako towarzystwo nowych roślin wieloletnich, które jeszcze nie osiągnęły swojego rozmiaru, w sytuacji, gdy pozostałe rośliny późno stają się dekoracyjne lub szybko tracą efekt. Gatunki jednoroczne wymagają najczęściej miejsca słonecznego i przepuszczalnego podłoża, co także należy brać pod uwagę przy ich wyborze.

Byliny to rośliny wieloletnie, których nadziemna część zamiera na okres zimy, aby na wiosnę się odrodzić. Wiele z nich rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów, dzięki czemu co roku zajmują coraz większą powierzchnię. Ta grupa roślin jest chyba najbardziej zróżnicowana. Znajdziemy w niej zarówno rośliny osiągające w ciągu sezonu 3 metry wysokości, jak i takie, których wysokość nie przekroczy 10 cm. Ponadto wśród bylin są takie, które nie zwiększają znacząco swojej masy, a także gatunki ekspansywne, wymagające ograniczeń. Rośliny te różnią się również kolorami kwiatów, liści i pędów, fakturami, zapachem oraz sposobem i warunkami wzrostu.

Tak wielka odmienność bylin daje możliwość zastosowania ich praktycznie w każdym ogrodzie. Istnieją bowiem gatunki światłolubne, odporne na przesuszenie gleby, a także takie, które mogą stać zanurzone w wodzie czy też rosnąć w dużym zacienieniu. Zwolenników ogrodów nowoczesnych zadowoli z pewnością szeroka oferta modnych traw ozdobnych i bylin liściastych. W ogrodach klasycznych znajdzie się natomiast miejsce na wiele gatunków kwitnących.

Drzewa i krzewy to bardzo duża grupa roślin wieloletnich, zimozielonych lub zrzucających liście na zimę. Należą do najbardziej widocznych roślin w ogrodzie, stanowią przesłonę, dzielą przestrzeń na części, zmniejszają prędkość wiatru, tłumią hałas, a niekiedy zastępują nawet ogrodzenia oraz wyznaczają ciągi komunikacyjne. Można je podzielić na rośliny liściaste oraz iglaste. Obydwie te grupy mają wielu przedstawicieli dostępnych w szkółkach oraz sklepach ogrodniczych.

Przy wyborze drzew i krzewów należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dostępność miejsca w ogrodzie, ponieważ często osiągają bardzo duże rozmiary. Powszechnym błędem podczas zakładania ogrodu we własnym zakresie jest wybieranie roślin ładnie wyglądających w donicy, bez brania pod uwagę ich docelowego wzrostu. Oczywiście nie wszystkie drzewa i krzewy charakteryzuje duża siła wzrostu. Hodowcy kierując się bieżącym zapotrzebowaniem, tworzą wciąż nowe odmiany, wśród których wiele jest gatunków karłowych. Daje to możliwość zastosowania drzew nawet w niewielkich ogrodach.