Projektowanie i zakładanie ogrodów

Dlaczego zakładanie ogrodu warto powierzyć specjaliście?

Wiele osób uważa, że korzystanie z usług profesjonalisty przy zakładaniu ogrodu to zbędny wydatek. Taki tok rozumowania nie do końca się broni. Oczywiście, jeżeli ktoś posiada jedynie niewielki ogród i lubi pracować przy roślinach, zatrudnianie projektanta mija się z celem. W przypadku projektowania dużych ogrodów pomoc specjalisty jest jednak w zasadzie koniecznością. Projektant będzie bowiem w stanie spojrzeć na ogród całościowo.

Projektując ogród, warto mieć na uwadze wieloletnią perspektywę. Samodzielne zakładanie ogrodu na zasadzie kopiowania rozwiązań podpatrzonych podpatrzonych na filmie lub u sąsiadów nie zawsze jednak przynosi oczekiwane rezultaty. Wynika to m.in. z braku spójnej wizji, doświadczenia, i specjalistycznej wiedzy. Przykładowo wiele osób wybiera do ogrodu rośliny, które pięknie się prezentują, nie biorąc jednak pod uwagę tego, czy dobrze znoszą one swoje towarzystwo i w jaki sposób mogą się rozwinąć za kilka lat.

Projektowanie ogrodu krok po kroku

Przygotowanie projektu ogrodu warto zacząć jak najwcześniej. Najlepiej, gdy jest on tworzony równocześnie z planem domu, ponieważ taka sytuacja daje nam większe pole do manewru. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by projektować ogród na późniejszym etapie. Należy jednak pamiętać, że stojące już na posesji budynki mogą tworzyć ograniczenia dla niektórych pomysłów.

Prace związane z zaprojektowaniem ogrodu odbywają się w kilku etapach:

  • wizyta w miejscu, gdzie ma być założony ogród, zapoznanie się z terenem, rozmowa o Państwa oczekiwaniach i zasugerowanie najlepszych rozwiązań,
  • przygotowanie wstępnego projektu i wizualizacji ogrodu, dzięki którym będą Państwo wiedzieć, jak będzie wyglądał gotowy ogród,
  • ewentualne poprawki zgodnie z życzeniem Klienta.

W zależności od potrzeb mogą Państwo zdecydować się zarówno na zamówienie samego projektu, jak i kompleksową realizację usługi. Ponadto oferujemy także wsparcie w pielęgnacji ogrodu w przyszłości.

Projektowanie i zakładanie ogrodów to usługa skierowana nie tylko do właścicieli domów jednorodzinnych, ale także do wspólnot mieszkaniowych, właścicieli firm i podmiotów sektora publicznego. Budowa ogrodów przewiduje wszystkie najważniejsze etapy, począwszy od niwelacji terenów, nasadzeń, zakładania trawników, aż po budowę elementów architektury ogrodowej.