Iluminacje świetlne
Iluminacje świetlne
Światło w ogrodzie pełni niezmiernie ważne zadanie. Jest bowiem niezbędne do wygodnego i bezpiecznego korzystania z ogrodu, a także podnosi jego walory estetyczne.
Ze względu na przeznaczenie możemy podzielić punkty świetlne na dwie ogólne grupy: światła funkcjonalnego oraz światła dekoracyjnego. W pierwszej grupie znajdą się wszelkie lampy zlokalizowane w podjazdach, chodnikach oraz przy tarasach czy basenach. Mają one przede wszystkim ułatwić użytkownikom ogrodu przemieszczanie się i umożliwić korzystanie z ogrodu po zmroku. Przy wyborze lamp w tym przypadku bardzo ważny jest dobór odpowiedniego natężenia światła oraz możliwość ustawienia kierunku padania światła. W drugiej grupie natomiast znajdują się lampy mające na celu np. podświetlenie rośliny/grupy roślin, podkreślenie ciekawego zakątka czy elementu małej architektury. Czasem lampy same w sobie są dekoracją, np. świecące kule, sześciany itp.
KOD IP
W sklepach specjalizujących się oświetleniem znajdziemy szeroką gamę produktów. Pierwszym i podstawowym kryterium wyboru powinien być dopasowany do przeznaczenia lampy kod IP. Jest to symbol dający informację dotyczącą zabezpieczenia przez obudowę elementów elektrycznych przed wnikaniem ciał stałych i wody oraz informujący o łatwości dostępu do niebezpiecznych elementów. Kod IP składa się zawsze z liter „IP” (International Protection) oraz dwóch cyfr: pierwsza określa ochronę ludzi przed dostępem do części umieszczonych wewnątrz lampy oraz ochronę przed wnikaniem ciał stałych, druga natomiast dotyczy stopnia ochrony przed wodą. W zależności gdzie ma być umiejscowiona dana lampa należy dobrać jej właściwości zgodnie z poniższymi tabelami, np. lampa zanurzona w oczku wodnym powinna być oznaczona IP68, a kinkiet na ścianie przy tarasie IP23.
Znaczenie pierwszej cyfry kodu:
Znaczenie drugiej cyfry kodu:
W kodzie IP możemy także znaleźć dodatkowe litery. Nie są one obowiązkowe, służą do precyzyjnego oznaczenia właściwości lamp.
RODZAJE LAMP
Ze względu na dużą dostępność różnorakich typów lamp, czasem trudno jest podjąć ostateczną decyzję. Poniżej przedstawimy Państwu kilka podstawowych rodzajów lamp. Oczywiście w każdym rodzaju są różne modele, dzięki czemu można stworzyć spójną kompozycję z całością ogrodu.
Oprawy do wbudowywania, dogruntowe
Jest to rodzaj lamp, które montuje się na różnych powierzchniach (np. na murze, w desce tarasowej itp.) w taki sposób, że widać tylko jej wierzchnią część. Ten typ opraw stosuje się do oświetlenia schodów, ścieżek przy murach budynków, murach oporowych, w sufitach, jako oświetlenie powierzchni tarasów itp. W przypadku montażu w podjazdach należy zwrócić uwagę na wytrzymałość lamp, aby nie uległy zniszczeniu poprzez przejeżdżające samochody. Można także montować je bezpośrednio w gruncie wyznaczając tym samym np. ciąg pieszy, a także stosować do podświetlenia koron drzew od spodu.
Spoty zewnętrzne
Spoty to lampy, które dają wiązkę światła w postaci stożka, najczęściej z możliwością ustawienia kąta padania światła. Dzięki tym właściwościom można wyeksponować wybrane elementy. Należy jednak pamiętać, iż natężenie jest stosunkowo słabe, nie oświetlimy więc nimi dużej części ogrodu.
Reflektory zewnętrzne
W tej grupie znajdziemy lampy zarówno do montowania na ścianach, np. przy garażu, lub w gruncie za pomocą klinów do wbijania. Zazwyczaj można w nich ustawić kąt padania światła. Reflektory z klinem dają możliwość przeniesienia w inne miejsce w przypadku rozrośnięcia się podświetlanej rośliny lub chęci uzyskania nieco innego efektu. Reflektory naścienne często są wyposażone w czujnik ruchu, przydatny w przypadku oświetlenia funkcjonalnego strefy wjazdowej, czy zaplecza ogrodu.
Lampy stojące
To najpopularniejszy i najczęściej spotykany rodzaj lamp ogrodowych. W tej grupie także jest największy wybór modeli i największa różnorodność. Możemy znaleźć lampy niskie, do 40cm wysokości a także wysokie powyżej 100cm. Dzięki mnogości wzorów tego typu oświetlenie znajduje zastosowanie praktycznie w każdej części ogrodu. Możemy bowiem użyć lamp stojących zarówno na ścieżce czy podjeździe, jak i do oświetlenia roślin z góry czy rozjaśnienia tarasów i inny miejsc wypoczynku.
Inne
Pośród lamp ogrodowych możemy znaleźć również kinkiety, lampy wiszące, lampy „kładzione” na podłoże, czy też lampy typowo dekoracyjne. Ich wybór zależy od asortymentu poszczególnych producentów i sklepów. Projektując oświetlenie ogrodu zawsze ustalamy z klientem priorytety oraz przedstawiamy kilka rodzajów lamp, aby uzyskać stu procentowe zadowolenie.