Zakładanie ogrodu – samodzielnie czy ze specjalistą?

projektowanie ogrodu

Samodzielne zaprojektowanie ogrodu z jednej strony może wiązać się z ogromną satysfakcją, z drugiej – stanowić nie lada wyzwanie. Pamiętajmy, że zbyt późne lub zbyt wczesne projektowanie ogrodu może przynieść nam spore utrudnienia – gdy np. na działce nie stanął jeszcze dom, lub przeciwnie – wszystko zostało już zbudowane, my zaś posadziliśmy już kilka drzew. Zakładanie ogrodu w takich okolicznościach może nieść z sobą komplikacje, którym niełatwo będzie zaradzić, a część naszych pomysłów na aranżację przestrzeni może okazać się zbyt kosztowna lub niemożliwa do wykonania. Jeżeli więc nie czujemy się na siłach, by dokonać tego na własną rękę, warto skorzystać z pomocy architekta krajobrazu.

Projektowanie ogrodu od podstaw

Początek naszej współpracy ze specjalistą to jego wizyta na parceli, na której zamierzamy założyć ogród. Dzięki temu będzie on mógł przyjrzeć się działce, określić usytuowanie domu w jej obrębie i zapoznać się z panującymi na niej warunkami. Przy okazji przeprowadzi też z Klientem krótki wywiad w celu poznania szczegółów niezbędnych do dostarczenia mu satysfakcjonującego projektu. Po zebraniu wszystkich tych informacji może sporządzić rysunek koncepcyjny – niekiedy więcej niż jeden – i przekazać je Klientowi. Jeżeli zostanie on zaakceptowany, na jego podstawie sporządzony zostanie tzw. projekt wykonawczy.

Pomoc architekta krajobrazu przy zakładaniu ogrodu jest nieoceniona również ze względu na to, że wykorzysta on swoje wykształcenie oraz bogate doświadczenie, by pomóc nam zwizualizować nasze pomysły i oczekiwania względem charakteru i wyglądu ogrodu. Ponadto, nawet jeśli mamy rękę do roślin i wysoce rozwinięte poczucie estetyki, w planowaniu przestrzeni wokół domu przyda się nam wiedza specjalisty z zakresu geodezji, dendrologii czy botaniki, której wykorzystanie pomoże nam w stworzeniu przestrzeni przyjaznej zarówno dla nas, jak i dla roślin, które chcemy mieć w ogrodzie. Jest to szczególnie ważne również ze względu na to, że założony przez nas ogród będzie zmieniał się i rozwijał przez wszystkie następne lata – warto więc, by do jego powstania przyłożył rękę profesjonalista, który nie tylko będzie w stanie przewidzieć część zachodzących na jego terenie zmian, ale też zaplanować przestrzeń tak, by łatwo było wprowadzić w niej wszelkie innowacje i udogodnienia, których możemy zapragnąć w ciągu kolejnych lat.