Wędzarnie ogrodowe – poradnik dla początkujących

domową wędzarnię

Wędzenie mięsa jest nie tylko tradycyjną alternatywą na grilla, ale też sposobem na spędzanie czasu. Coraz częściej właściciele działek decydują się na montaż wędzarni w miejscu spędzania wolnego czasu. Wędzenie wydaje się sztuką, która wymaga wiedzy i doświadczenia, ale obecnie może ją w swoim ogrodzie i na działce postawić każdy. Popularne jest stawianie własnych konstrukcji, jak i montowanie gotowych.

Budowa wędzarni

W każdej wędzarni ogrodowej muszą znaleźć się następujące elementy. Pierwszym z nich jest palenisko, które jest miejscem, w którym pali się drewno, a dym, który powstaje w wyniku tego procesu, wędzi produkty. Są one wyłożone lub zawieszone w komorze wędzarniczej, może ona posiadać również haki, które ułatwiają zawieszenia kiełbas lub mięs. Kanał dymowy pozwala na odprowadzanie dymu z paleniska do komory wędzarniczej. Musi być on wykonany z materiałów odpornych na wysokie temperatury.

Ważny jest także komin, który pozwala odprowadzać nadmiar dymu oraz szyber, pozwalający na blokowanie komina i regulację proporcji dymu, jego zagęszczanie lub odprowadzanie. Dodatkowym i nieobowiązkowym elementem jest termometr, który pozwala na kontrolę nagrzewania się całej konstrukcji. 

Z czego wynika popularność wędzenia

Przywykliśmy do tego, że wędzi się głównie mięso, jednak coraz częściej są to również sery. Dym wydobywający się z paleniska ma zastosowanie zarówno termiczne, jak i aromatyczne. Jak wiemy – amatorzy wędzenia znają dokładny wpływ różnych rodzajów drewna na smak oraz aromat wędlin. 

Coraz więcej amatorów mięs martwi się o zawartość odżywczą wędlin dostępnych w rzeźniach i masarniach. Powrót do tradycyjnych metod wędzenia to sposób na to, by uzyskać większą kontrolę nad tym, jakie mięso spożywamy oraz podajemy swojej rodzinie. Wiemy, że przygotowane w ten sposób wędliny nie zawierają konserwantów czy zwiększonej zawartości wody oraz soli, ale także, że będą one odpowiednie i zdrowe dla nas i naszych bliskich.