Układanie kostki brukowej – miniporadnik

układanie kostki

Podjazd lub alejka z kostki brukowej wpływa korzystnie na wizerunek działki. Warunkiem jest jednak to, aby była położona w sposób profesjonalny i z dbałością o szczegóły. Tylko takie podejście do sprawy gwarantuje pożądany efekt i długowieczność. Dzisiaj postaramy się ten dość skomplikowany proces streścić w kilku akapitach, uchylając w ten sposób nieco brukarskiego fachu.

Wyznaczenie przebiegu i zakup materiałów

Na początku powinniśmy podjąć decyzję, jaki rodzaj kostki brukowej chcemy położyć. Wybór jest naprawdę szeroki, podobnie jak przedział cenowy. Na materiałach nie warto oszczędzać, ponieważ tylko najlepszy gatunkowo budulec daje gwarancję jakości. Istotna jest również faktura kostki brukowej, mamy do wyboru gładką lub chropowatą. Ta druga daje ciekawsze efekty wizualne i dobrą przyczepność, wymaga jednak impregnacji. Do przeprowadzenia tego procesu niezbędne będą także piasek, cement i krawężniki. 

Ilość potrzebnego materiału na podbudowę określimy dopiero po wyznaczeniu przebiegu trasy. W tym celu należy zaopatrzyć się w kołki, linki oraz przyrządy pomiarowe. Wszystko powinno być dobrze wypoziomowane, gdyż pomoże to równo osadzić krawężniki. Aby układanie kostki brukowej zakończyło się sukcesem, niezbędny jest solidny grunt.

Korytowanie, gruntowanie i układanie kostki

Gdy trasa została dokładnie wyznaczona, możemy zabrać się za wykopywanie koryta. Jeżeli projektujemy alejkę, to głębokość wykopu powinna mieć około 15-20 cm. W przypadku podjazdu dla samochodów powinniśmy pogłębić go o dodatkowe 10 cm. Ważne jest, aby na całej powierzchni zachować równy poziom. Gdy już osadzimy krawężniki, należy przygotować solidną podbudowę z kruszywa. Może być łamane lub betonowe. Każdą warstwę o grubości około 10 cm trzeba ubić zagęszczarką wibracyjną. Kolejnym etapem jest stworzenie podsypki. Można przyjąć, że będzie to warstwa 5 cm piasku wymieszanego z cementem. Całość należy wyrównać, zostawiając około 1 cm zapasu względem planowanej wysokości kostki. Pozwoli to uzyskać pożądaną wysokość po zwibrowaniu.

Układanie kostki brukowej powinno odbywać się poprzecznymi rzędami, a osoba układająca znajduje się na już ułożonej powierzchni. Warto tak odmierzyć ilość materiału, aby nie musieć go przycinać, choć czasem i tak będzie to konieczne. Ostatnim etapem jest zagęszczenie i posypka z piasku. Przy użyciu zagęszczarki wibracyjnej dokładnie ubijamy całą powierzchnię. Na koniec wysypujemy piasek, którego nadmiar zmiatamy zmiotką.