Kilka wskazówek na temat zakładania trawnika

zakładanie traników

Zakładanie trawnika to złożony i trudny proces – od tego, w jaki sposób zostanie przeprowadzony, zależy stan i wygląd wykorzystanej roślinności. Poniżej przedstawiamy kilka związanych z tym podstawowych zasad i wyjaśniamy, dlaczego warto powierzyć tę pracę specjaliście.

W jaki sposób zakłada się trawnik?

Zakładanie trawnika to ostatnia czynność, jaką wykonuje się na danej posesji. To znaczy, że należy się tym zająć już po wzniesieniu elementów budowlanych, położeniu instalacji, posadzeniu kwiatów i drzew oraz wyłożeniu ścieżek.

Istnieją dwie podstawowe formy trawnika. Są to:

  • trawnik z siewu nasion – zaleca się zakładać go późną wiosną lub pod koniec lata. Okresy pomiędzy kwietniem a majem oraz sierpniem i wrześniem zapewniają odpowiednio wysoką temperaturę i optymalną wilgotność gleby. Wybór właściwego czasu w roku podyktowany jest tym, że delikatne siewki bardzo źle znoszą mróz i przesuszenie. Niesprzyjające warunki mogą doprowadzić nawet do ich unicestwienia;
  • trawnik z rolki – cechuje się większą wytrzymałością niż trawnik z siewu, możemy więc zakładać go nawet późną jesienią. Najlepsze efekty osiągniemy jednak, wybierając wiosnę lub koniec lata.

 

Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujemy, zakładanie trawników musi zostać poprzedzone odpowiednim przygotowaniem gleby. Dzięki temu będzie ona dostarczać trawnikowi niezbędne składniki odżywcze, a także odprowadzać z niego nadmiar wody. Konieczne jest również dostosowanie jej pH do potrzeb wybranego przez nas gatunku traw.

Przygotowanie podłoża obejmuje m.in.:

  • oczyszczenie terenu,
  • pozbycie się chwastów i niechcianych roślin,
  • przekopanie ziemi – w razie potrzeby obejmujące również usuwanie kamieni, rozkładanie kompostu czy uzupełnianie gruntu o piasek lub ziemię organiczną,
  • optymalizację jakości gleby,
  • wyrównanie i ukształtowanie terenu,
  • specjalistyczne nawożenie (na tydzień przed wysianiem nasion).

Dlaczego trawnik powinien być zakładany przez fachowców?

Jak widać z powyższej listy niezbędnych działań, założenie trawnika to proces trudny, czasochłonny i wymagający sporej wiedzy z zakresu ogrodnictwa. Skorzystanie z usług profesjonalistów nie tylko przyspieszy wszystkie działania, lecz także pozwoli nam uzyskać zdrową i łatwą w utrzymaniu darń.

Należy jednak pamiętać, że świeżo założony trawnik jest niezwykle wrażliwy. Przez pierwsze tygodnie starajmy się więc nie chodzić po nim ani nie wprowadzać na niego pojazdów, jeżeli nie jest to konieczne. W przeciwnym razie możemy zniweczyć całą wykonaną pracę.