Jak zbudować solidny domek ogrodowy?

ogród domowy

Domek ogrodowy stanowi doskonałe miejsce do przechowywania przedmiotów, niezbędnych do pielęgnacji zieleni oraz do prac wokół domu. Sprawdzi się jako magazyn urządzeń i narzędzi, preparatów do roślin, a także mebli ogrodowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie te akcesoria nie będą zajmowały przestrzeni w domu. W jaki sposób zbudować domek ogrodowy?

Przygotowania do budowy domku ogrodowego

Przed rozpoczęciem budowy należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia i materiały. Domek ogrodowy jest elementem małej architektury, dlatego oprócz parametrów technicznych, warto zastanowić się także nad jego walorami estetycznymi. Od nich zależy czy do konstrukcji zostanie użyte drewno, metal czy plastik oraz jakie akcesoria okażą się niezbędne. Podstawowymi narzędziami, które bez względu na wygląd domku będą pomocne, są: 

  • miarka, 
  • poziomica, 
  • wiertarka, 
  • młotek, 
  • drabina.

Praca nad domkiem do ogrodu krok po kroku

Najważniejsze kroki budowy domku ogrodowego:

  1. Stworzenie projektu – najpierw warto przygotować projekt domku ze wszystkimi wymiarami, a także udogodnieniami, które mają znaleźć się wewnątrz.
  2. Przygotowanie podłoża – niezbędne jest wykonanie solidnego fundamentu, na którym, w równych odstępach, umieszczone zostaną legary.
  3. Układanie podłogi – deski należy przybić do legarów oraz połączyć ze sobą.
  4. Montowanie ścian – budując ściany należy pamiętać o montażu drzwi oraz okien.
  5. Pokrycie dachem – ostatnim etapem jest przybicie wcześniej przygotowanego dachu do reszty konstrukcji.

Budowa domku ogrodowego nie wymaga pozwoleń, jeśli przestrzegane będą pewne normy. Konstrukcja powinna być parterowa o maksymalnej powierzchni wynoszącej 35 m2 oraz rozpiętości do 4,8 m. Należy zachować też odpowiednie odległości od granicy działki.