Budowa kominka ogrodowego krok po kroku

kominek do ogrodu

Kominki ogrodowe są coraz bardziej popularnym elementem małej architektury pojawiającej się na posesjach. Służą one przede wszystkim celom rekreacyjnym, takim jak organizacja grilla. W porównaniu do kominków domowych charakteryzują się one mniejszą komorą spalania, natomiast szerszym kanałem wylotowym dymu. Kominek ogrodowy może spełniać funkcję zarówno domowego grilla, jak i formę wędzarni. 

Wybór miejsca oraz stworzenie podłoża

Budowa kominka wymaga wyboru miejsca odpornego na podmakanie. Ważne jest także stworzenie odpowiedniego podłoża pod budowę ogrodowego grilla. Musi on być osadzony na fundamencie sięgającym pod poziom zamarzania gruntu. Podłoże powinno zostać dodatkowo ustabilizowane. Pierwszym krokiem jest ułożenie warstwy żwiru lub innego drobnego kamienia, a następnie uzupełnienia go betonem. 

Rodzaje grilli ogrodowych

Podstawowym podziałem kominków ogrodowych są grille otwarte oraz paleniska z okapem. Pierwsze z nich są proste do wybudowania, ponieważ ograniczają się do paleniska otoczonego trzema ścianami. Nie umożliwia jednak na skuteczne odprowadzanie dymu, który podatny jest na każdy podmuch wiatru. Druga opcja pozwala na lepsze odprowadzanie dymu, ponieważ jest wyższa i posiada dłuższy kanał kominowy. Ważny jest także dobór odpowiednich rusztów, które powinny być wykonane ze stali kutej. Na ścianach grilla powinny być także umieszczone szuflady palenisk, które umożliwią umieszczanie rusztu w różnej odległości od ognia. 

Wybór odpowiedniego kamienia

Do budowy kominka ogrodowego powinno stosować się kamienie, które charakteryzują się małą porowatością oraz nienasiąkliwością. Rzadko stosuje się w tym celu nieimpregnowane wapienie oraz piaskowce, a częściej sjenity i inne twarde kamienie. Popularne są także grille z klinkieru. Kamienie spaja się za pomocą zaprawy cementowo-wapiennej. Nie powinno stosować się gipsów, ponieważ są podatne na pobieranie wilgoci, która rozsadza materiał w czasie trwania ujemnych temperatur. Trzeba również poczekać na pierwszą biesiadę do momentu wyschnięcia kominka, dzięki temu kamień odpowiednio zahartuje się, dzięki czemu grill będzie służyć przez kilka sezonów.