Architektura ogrodowa – czy warto skorzystać z pomocy architekta przy projektowaniu ogrodu?

Architektura ogrodowa

Każdy posiadacz ogrodu chciałby, żeby cieszył on oczy przez cały rok i najlepiej, żeby nie wymagał przy tym zbyt dużo pracy. Założenie takiego miejsca jest możliwe, ale wymaga ogromnych nakładów pracy już na samym początku, a przede wszystkim mądrego i opartego na dużej wiedzy i doświadczeniu zaprojektowania całego przedsięwzięcia.

Czasami wydaje nam się, że sami poradzimy sobie z takim wyzwaniem i być może nawet tak jest, ale i tak musimy wtedy przygotować się na popełnienie wielu błędów. W ogrodnictwie tak naprawdę uczymy się na własnych błędach, tyle że niektóre są potem bardzo trudne do usunięcia i kosztowne w naprawianiu, dlatego warto zasięgnąć porady fachowców.

Jakie elementy musimy uwzględnić podczas projektowania ogrodu?

Rozmieszczenie architektury ogrodowej

Przez architekturę ogrodową rozumiemy wszelkiego rodzaju altanki, wiaty, domki na narzędzia czy nawet place zabaw dla dzieci. To bardzo ważne, żeby od tego właśnie rozpocząć, bo rozmieszczenie tych obiektów wymusza również kładzenie różnego rodzaju instalacji, a też wyznacza nam ciągi komunikacyjne, ścieżki i alejki. Podobnie sprawa ma się, jeśli planujemy stawik czy oczko wodne. Takie założenie najczęściej też potrzebuje elektryki do zasilenia pomp wodnych czy efektownego oświetlenia wieczorem.

Przygotowanie ziemi pod uprawę

Dopiero kiedy mamy już wyznaczone czy nawet wykonane ścieżki i obiekty architektury ogrodowej przystępujemy do przygotowania ziemi pod nasadzenia. Bardzo dużo zależy od tego, jaki mamy wyjściowy grunt na działce. Gleby gliniaste wymagają rozluźnienia, a piaszczyste wzmocnienia i użyźnienia. Na tym etapie kształtujemy też układ terenu. Czasami może to być wgłębnik chroniący przed wiatrami, czy wał zasłaniający nas od ulicy lub wścibskich spojrzeń sąsiadów.

Dobór odpowiednich gatunków roślin

Wybór roślin to ostatni i najprzyjemniejszy etap zakładania ogrodu. Jednak tutaj czyha na nas sporo zasadzek. Bardzo ważne, żeby dobrze poznać preferencje wybranych przez nas gatunków i sadzonki rozmieszczać zgodnie z nimi. Nasłonecznienie, wymagania co do wilgoci, czy mrozoodporność to tylko niektóre z czynników decydujących czy dana roślina będzie się dobrze czuła na swoim stanowisku czy niestety z niego wypadnie.