Altany ogrodowe – z czego i jak je budować?

Altana ogrodowa

Bezcenna ochrona przed palącym słońcem czy gwałtownym deszczem oraz szansa na odrobinę cienia latem – to wszystko gwarantują altany ogrodowe. To oczywiście element wystroju przestrzeni, ale nie można jednak zapomnieć o ich praktycznych zaletach. Ich budowa nie jest długa i trudna, dlatego każdy może cieszyć się uroczą altaną na swojej posesji. Jak buduje się takie konstrukcje?

Jak może wyglądać altana?

Altana ogrodowa może być zbudowana na planie okręgu lub wielokąta. Niekiedy stawia się ją w centralnym punkcie ogrodu albo na uboczu czy nawet w narożniku. Może być to prosta konstrukcja z dachem opartym na słupach, lecz istnieje możliwość budowy altany, która ma efektowne, przeszklone okiennice oraz drzwi. Mimo że większość osób decyduje się na ten element małej architektury utrzymany w tradycyjnym stylu, niektórzy stawiają na oryginalne budowle nawiązujące do azjatyckich motywów.

Jak wybudować altanę ogrodową?

Drewno i beton są od lat najpopularniejszymi materiałami do budowy altany w ogrodzie. Konstrukcje murowane wykonuje się przy użyciu bloczków betonowych, cegły, pustaków lub kamienia. To rozwiązanie, które umożliwia zaaranżowanie w altanie letniej kuchni czy pokoju gościnnego. Budynki takie polecane są szczególnie wtedy, kiedy na działce jest sporo wolnego miejsca do zagospodarowania.

Większość woli jednak altany z drewna. Ich stawianie zaczyna się od stworzenia podstawy. Mogą ją stanowić słupy albo płyty betonowe. Ma to zapewnić, że ogrodowy budynek będzie solidny i stabilny. Dopiero wtedy można zabrać się za układanie belek podwalinowych.

Drewno trzeba odpowiednio przygotować, aby szybko się nie zniszczyło. Wykonuje się jego impregnację, do czego używa się specjalistycznych preparatów. Z tak zabezpieczonego surowca można wznosić ściany konstrukcji. W tym momencie następuje także montaż okien.

Kiedy te prace zostaną wykonane, budowany jest dach. Tworzy się go z dachówki, strzechy ze słomy lub papy. Natomiast na ostatniej prostej osadzane są drzwi, a także układa się podłogę. Może ją stanowić na przykład kostka betonowa albo płytki ceramiczne.